سمعک نامرئی

 

 دیگر نگران دیده شدن سمعک خود نباشید!

url2222

images (18)

مزایای سمعکهای نامریی

این سمعک نامریی به اندازه ای کوچک است که می تواند در عمق کانال گوش و تنها به فاصله چند میلیمتری از پرده گوش فرد قرار بگیرد و کاملا از دید پنهان بماند. فاصله بسیار نزدیک سمعک با پرده گوش، باعث می شود که شخص صدا را بسیار واضح، شفاف و طبیعی بشنود بدون اینکه نیاز به تقویت بیشتر صدا توسط سمعک باشد و این به مفهوم مصرف کمتر باتری توسط سمعک وعمر بیشتر باتری است

معایب سمعک های نامرئی

از آنجاییکه این سمعکها در عمیق ترین قسمت کانال گوش قرار داده می شوند اجزای الکترونیکی و حساس این سمعک همواره در معرض رطوبت، جرم گوش و حرارت بدن قرار می گیرند و این امر باعث می شود که این نوع از سمعکها، زودتر نیاز به تعمیر پیدا کنند. همچنین فرد باید هر روز چند مرتبه سمعک را از گوش خود خارج کرده و آنرا از جرم گوش پاک کند و کانال گوش خود را تمیز و خشک نماید. علاوه بر این از آنجاییکه سمعکهای نامرئی، از کوچکترین سایز باتری (سایز ۱۰) استفاده می کنند، شارژ باتری زودتر خالی شده و فرد نیاز خواهد داشت که بطور متوسط هر ۴ روز یکبار، باتری سمعک خود را تعویض کند.

باید به این نکته نیز اشاره کرد که سمعکهای نامرئی از آنجاییکه افت های ملایم تا متوسط را تحت پوشش قرار میدهند برای تمامی افراد مناسب نمی باشند. اگر افت شنوایی فرد بالاتر از حد متوسط باشد سمعک نامریی نمی تواند کمک زیادی به بهبود کیفیت شنوایی فرد بکند. همچنین برای کودکان نیز تجویز سمعک نامریی توصیه نمی شود و در مواردی که کانال گوش فرد کوچک بوده و یا مبتلا به بیماریهای عفونی گوش هستند، فرد نمی تواند از این نوع سمعک استفاده کند

p084_intigai_30degree_01beige_bluetransparent_l_501v1_500x469

سمعک های نامریی مناسب چه افرادی می باشد؟

این سمعک برای افرادی که از شرایط زیر برخودار باشند، گزینه ایده آلی خواهد بود:

 • افت شنوایی آنها بیشتر از حد متوسط نباشد
 • در فرکانسهای پایین، حداقل افت خفیفی داشته باشند
 • کانال گوش سالم داشته و جرم گوش آنها زیاد نباشد
 • کانال گوش نسبتا صافی داشته باشند
 • کانال گوش کوچک و مخروطی شکل نداشته باشند
 • سابقه جراحی کانال گوش و حساسیت شدید در این ناحیه نداشته باشند
 • کانال گوش آنها با حرکت کردن فک، جابجایی نداشته باشد.
 • در محیط های شلوغ و پر سروصدا بتوانند با سمعک خوب بشنوند و یا ویژگی نامریی بودن برای آنها مهم تر از این مسئله باشد
 • نیازی به اتصال سمعک به دستگاههای بلوتوث و یا بیسیم نداشته باشند
 • با تعویض باتری سمعک هر ۳ تا ۷ روز یکبار مشکلی ندشته باشند
 • با تمیز کردن مداوم سمعک مشکلی نداشته باشند

معرفی چند نوع سمعک نامرئی

در حال حاضر تنها برخی از برند های معروف، این نوع سمعک را تولید می کنند که از بین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نکات بسیار مهم در رابطه با سمعک های نامریی

قالب گیری و ساخت این نوع سمعک کار بسیار تخصصی است و از آنجاییکه این سمعک در عمیق ترین قسمت کانال گوش (به فاصله چند میلیمتری از پرده گوش) قرار می گیرد، اگر متخصص شنوایی ، نتواند قالب خوبی از این قسمت ازکانال گوش بگیرد، سمعک ساخته شده در گوش فرد به خوبی جایگیری نشده و سمعک فیدبک خواهد کرد (سوت کشیدن سمعک).

از آنجاییکه قالب باید از ناحیه ای گرفته شود که خیلی به پرده گوش نزدیک است، لذا هرگونه حرکت اشتباه می تواند منجر به آسیب دیدگی پرده گوش گردد. پس حتما به یک کارشناس شنوایی که تخصص و تجربه کافی در زمینه فیتینگ سمعک های نامرئی دارد مراجعه نمایید.

images (2)