کم شنوایی ناگهانی

کم شنوایی حسی عصبی ناگهانی (SSNHL)، که به آن کری ناگهانی و سکته گوش و کم شنوایی ناگهانی نیز گفته می شود؛ به عنوان یک افت شنوایی ناگهانی غیر قابل توضیح می باشد و معمولاً در یک گوش ایجاد می شود. این عارضه را به عنوان یک فوریت پزشکی در نظر می گیرند. هر فردی که دچار این عارضه می شود باید سریعا به دکتر مراجعه کند. برخی مواقع افراد مبتلا به کم شنوایی، به گمان اینکه کم شنوایی آنها ناشی از آلرژی، عفونت سینوسی و سرماخوردگی می باشد، ان را نادیده گرفته و به پزشک مراجعه نمی کنند. با این وجود تاخیر در تشخیص و درمان این عارضه، احتمال بهبودی را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. در ادامه به بررسی راه های درمان کم شنوایی خواهیم پرداخت.

کم شنوایی ناگهانی در حدود ۹۰ درصد افراد فقط در یک گوش اتفاق می افتد. این عارضه از طریق انجام تست شنوایی تشخیص داده می شود. اگر در سه یا فرکانس های بیشتری ۳۰ دسی بل یا بیشتر افت دیده شود، کم شنوایی ناگهانی می باشد.

بیشتر افراد SSHL وقتی از خواب بیدار می شوند احساس کم شنوایی می کنند. برخی دیگر قبل از کم شنوایی، صدای بلندی در گوششان می شنوند. این بیماری معمولا با احساس سرگیجه و وزوز همراه می باشد.

این کم شنوایی در حدود نیمی از افراد در حدود یک تا دو هفته به صورت خود به خودی به طور کامل یا نسبی بهبود می یابد. حدود ۸۵ درصد افرادی که درمان دارویی دریافت می کنند تا حدودی شنواییشان بهبود می یابد.

SSHL حدودا در هر ۵۰۰۰ نفر یک نفر را مبتلا می کند و بیشتر در سنین بین ۴۰ تا ۵۰ سال رخ می دهد.

 علل کم شنوایی ناگهانی

 تنها حدود ۱۵ درصد افراد مبتلا به SSHL علت کم شنواییشان مشخص شده است. علل شایع SSHL شامل موارد زیر می باشد:
  • بیماری های عفونی
  • ضربه به سر
  • بیماری های خودایمنی همانند سندروم کوگان
  • داروهای اتوتوکسیک
  • مشکلات گردش خون و ضعف در خونرسانی به گوش
  • تومورهای عصبی و کم شنوایی
  • بیماری های نورولوژیک مانند MS
  •  بیماری های گوش داخلی مثل بیماری منییر

درمان کم شنوایی ناگهانی

رایج ترین روش درمانی این کم شنوایی به ویژه در مواردی که علت بیماری مشخص نیست، تجویز کورتیکواستروید می باشد. استروییدها برای درمان بیماری های مختلفی استفاده می شود و اغلب منجر به کاهش التهاب و ورم می شود و به بدن در برابر مقاومت در برابر بیماری ها کمک می کند. استرویید ها معمولا به صورت قرص تجویز می شوند. در سالهای اخیر تزریق مستقیم استروییدها از پشت پرده گوش به داخل گوش میانی (استروییدها از گوش میانی به گوش داخلی راه پیدا می کنند) که درمان اینتراتیمپانیک استروییدی نام دارد، رایج شده است.

 

بسته به علت عامل ایجاد بیماری، پزشک داروهای دیگری برای درمان تجویز کند. به عنوان مثال اگر علت کم شنوایی  عارضه عفونت باشد، ممکن است پزشک آنتی بیوتیک تجویز کند. اگر شما داروهایی مصرف می کنید که برای شنوایی ضرر دارد، احتمالا پزشک شما را از استفاده از آن دارو منع کند و داروی جایگزین دیگری تجویز کند. اگر بیمار مبتلا به بیماری خودایمنی باشد که احتمال دارد به ساختارهای داخل گوشی حمله کند، ممکن است پزشک داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی تجویز کند.